מי אנחנו

עמותת 'למרחב' נוסדה בשנת 2001 כשחזונה הוא להביא לשינוי חברתי מקיף על ידי התערבות רב-מימדית, אינטנסיבית וארוכת טווח בחיי צעירים חסרי עורף משפחתי, במטרה לאפשר להם לשבור את תקרת הזכוכית האקדמית, המקצועית והחברתית ולהבטיח את השתלבותם בחברה כאזרחים פעילים ועצמאיים, התורמים לחברה, וכסוכנים לשינוי חברתי.

האתגר

בישראל יש אלפי צעירים המוגדרים כ'חסרי עורף משפחתי', בהיותם חיים בקרב משפחות שאינן מתפקדות או תומכות (רגשית או כלכלית), או שהוצאו במהלך חייהם למסגרות השמה חוץ-ביתיות (כפרי נוער ומשפחות אומנה). בהגיעם לגיל 18, עוזבים צעירים אלה את מסגרות ההשמה ובתי-הספר ונפלטים ממערכות החינוך והרווחה. ללא עזרה וליווי, לצעירים אלה סיכויים נמוכים ביותר להגשים את הפוטנציאל הטמון בהם ולשבור את תקרת הזכוכית של מעגל העוני בישראל.

הפתרון

עמותת 'למרחב' מובילה את תחום ליווי הצעירים חסרי העורף המשפחתי בישראל ומשמשת כגוף ידע מקצועי, המאופיין הן במודל ליווי המבוסס על מתודולוגיה ייחודית אותה פיתחה, והן במרכז לשותפויות ופיתוח יישומי, היחיד מסוגו בארץ, המוביל את תחום הידע ומנגיש את המידע בתחום. מעבר לכך, 'למרחב' מאגדת תחתיה מיזמים נוספים, הממוקדים כולם בהענקת רשת תמיכה ובלמידת מיומנויות אישיות ומקצועיות.

"מרגישה גאווה והנאה להיות חלק מתוכנית למרחב משנת 2003. מודה על ההזדמנות לעזור לעוד ועוד צעירים להשתייך לתוכנית ולצמוח. מאמינה כי כל אחד זקוק שייראו אותו ושיהיו אתו בצמתים משמעותיים בחייו, ושמחה שהתוכנית קיימת ומאפשרת לצעירים להרגיש שייכים ואהובים. מאמינה בעמותה, באנשיה ובצעירים המשתתפים בה".
עדי גל
מנהלת בית למרחב הוד השרון
בתי למרחב
שנות ליווי בשנים המשמעותיות בחיים
%
מבוגרי למרחב עשו שירות צבאי/לאומי
%
מבוגרי למרחב המשיכו ללימודי המשך

על בסיס מודל הליווי הייחודי, מלווה 'למרחב' כ-450 צעירים ללא עורף משפחתי, מגילאי 17 ועד 25, ומדי שנה מצטרפים כ-70 צעירים נוספים. לארגון למעלה מ-200 בוגרים. העמותה מפעילה שלושה בתים ברחבי הארץ, בהם בית 'למרחב' הוד השרון, הפועל מיום הקמת העמותה, ושני בתי 'למרחב' נוספים בבאר-שבע ובעפולה, אשר הוקמו בשנת 2012 בשיתוף עם העיריות המקומיות. הליווי מתקיים בבתים בימי חול משעות הבוקר עד הערב, ולא כולל לינה.

בנוסף, באמצעות  הפעילות הרחבה והמיזמים המשותפים אותם היא מפעילה, משפיעה 'למרחב' על מאות צעירים חסרי עורף משפחתי נוספים.

עמותת למרחב- מייסודה של קרן מוזס וולפוביץ