מצמצמים רווחים

עמותת "מצמצמים רווחים" הוקמה ב-2015 על ידי סגל גדוד 50 / 101 של הצנחנים, בנות זוגם וחבריהם. מאחר ובחיים האזרחיים, הפערים בין אזרחי המדינה הולכים וגדלים, החליטו חברי העמותה לפעול לצמצום רווחים בחברה, כמו שצמצמו רווחים במסעות, בתרגילים, ובמבצעים. הם החליטו להקדיש  ממשאביהם האישיים למען קידומם של צעירות וצעירים שלא זכו להורים תומכים וזקוקים ליד מכוונת וללב מכיל.

הפרויקט: ליווי תעסוקתי

העמותה עוסקת בליווי אישי, הכוונה, והעצמה של צעירים חסרי עורף משפחתי תומך, שהשתחררו משרות צבאי או לאומי, בשלב מעבר לחיים עצמאיים, על מנת שיהיו אזרחים מעורבים ותורמים. חברי העמותה מלווים את הצעירים בהתארגנות, בעיקר בתחומי הלימודים, תעסוקה, עצמאות פיננסית ודיור.

מאז הוקמה העמותה כבר יכולה להתגאות ב-50 צעירים שצועדים את פסיעותיהם הראשונות באזרחות בליווי מקצועי ואוהב, מכבד ומעודד. עד סוף 2017, בכוונת העמותה להגיע ל-200 צעירים המלווים על ידי מתנדבי העמותה.

Previous
Next

במעבר בין פרק השירות הצבאי או הלאומי לפרק האזרחות המורכב והבודד יותר, צעירים עם עורף משפחתי מוחלש מתקשים בהשתלבות באזרחות. חונכויות משמעותיות בעלות אופי של תמיכה והכוונה, על ידי מתנדבים בוגרים בעלי יכולות וניסיון מצטבר, עשויות לסייע רבות לצעירים אלו בתקופה קריטית זו. מתנדבי העמותה עוסקים בליווי אישי, הכוונה, והעצמה של צעירים חסרי עורף משפחתי תומך, שהשתחררו משרות צבאי או לאומי, בשלב מעבר לחיים עצמאיים, על מנת שיהיו אזרחים מעורבים ותורמים בחברה הישראלית. הם מלווים את הצעירים בהתארגנות, בעיקר בתחומי הלימודים, תעסוקה, עצמאות פיננסית ודיור.

במהלך השנה הראשונה בנו מתנדבי העמותה צוותים בכל רחבי הארץ. החונכים זוכים להדרכה והעשרה קבוצתיים אחת לחודש, מבעלי ניסיון בתחום ליווי צעירים מרקע משפחתי מוחלש.

משך החונכות היא לשנה עם מינימום של שתי פגישות בנות שעה וחצי – שעתיים בכל חודש.

מקום ומועד המפגשים בין הצעיר לחונך נערכים בתאום ביניהם, ובהתאם לנוחותם.

החיבור בין צעיר לחונך נעשה על בסיס קירבה גיאוגרפית, צרכי הצעיר, תחומי עניין והתאמה אישיותית ביניהם. כמחצית מהצעירים מלווים על ידי זוג חונכים (בני זוג).

עמותת למרחב היא שותפה אמיצה בפיתוח הארגון והידע המקצועי של "מצמצמים רווחים" ושני הגופים עובדים על בניית מודל עבודה משותף עם משרד הרווחה שיכלול הקמת קבוצות הכשרה לחונכים, כשלכל קבוצה מנחה מקצועי (פסיכולוג, עובד סוציאלי או מנחה קבוצות). יש  רכז מתנדבים של "מצמצמים רווחים" לכל יישוב/אזור, שתפקידו קבלת הצעירים למרכז הבוגרים היישובי של משרד הרווחה, מיון החונכים, ציוות בין צעירים לחונכים, שיבוצם לקבוצות ההכשרה ומעקב שוטף. ניהול פרויקט המתנדבים ברמה הארצית מבוצע על ידי מנכ"ל העמותה.

עמותת למרחב- מייסודה של קרן מוזס וולפוביץ