ליווי חיילים בודדים משוחררים

בכל שנה משתחררים מצה"ל מאות חיילים בודדים, חלקם ילידי הארץ וחלקם עולים חדשים. בשיתוף עם קרן גרוס ומשרד הרווחה, עמותת 'למרחב' יוצרת קשר עם חיילים בודדים ומסייעת להם בהתאמת פתרונות לבעיות בהן הם נתקלים לאחר השירות.  

בכל שנה משתחררים מצה"ל מאות חיילים שהוגדרו כחיילים בודדים, חלקם עולים חדשים וחלקם ילידי הארץ. בעוד שחיילים בודדים שהם עולים חדשים מקבלים תמיכה גם ממשרד הקליטה וגם מקרנות נוספות, חיילים בודדים ילידי הארץ  הם צעירים ללא עורף משפחתי, בדרך כלל מפריפריה חברתית וגיאוגרפית. חלקם בוגרי מסגרות חוץ ביתיות, פנימיות, אומנה, חלקם יוצאים בשאלה וחלקם באים ממשפחות לא מתפקדות.

בזמן השירות הסדיר, רוב החיילים משתתפים בסדנאות הכנה לקראת שחרור שמאורגנות וממומנות על-ידי קרן גרוס. משרד הרווחה, יחד עם קרן גרוס, מאתר חיילים בודדים לפני שחרורם מצה"ל באמצעות שאלון צרכים. במהלך שנת 2018,   מעל 250 חיילים בודדים, ילידי הארץ מילאו את השאלון, כשמספר החיילים הבודדים ילידי הארץ הוא גבוה הרבה יותר. 

עמותה 'למרחב', יחד עם קרן גרוס ובשיתוף משרד הרווחה, יוצרת קשר עם צעירים אלה אחרי סיום שירותם הצבאי ומסייעת לכל אחד בהתאמת פתרונות לצרכים שהוא או היא מילאו בשאלון או לצרכים חדשים שעלו אחרי סיום השירות. מוקד קשר זה פתוח לחייל בודד משוחרר כ 4 שנים וגם אם אין לו צורך מיידי בעזרה, הוא יוכל להעזר בשירותי מוקד בעתיד. 

חלק מצעירים אלו מופנים לתוכניות ארוכות הטווח (כגון 'למרחב'), חלקם מופנים לתכניות קונקרטיות קצרות מועד, והכל בהתאם לצורך. כל החיילים מתווכים על-ידי המוקד לתכנית הלאומית למען צעירים במצבי סיכון 'יתד'.

שני פיילוטים התחילו לחיילים בודדים משוחררים:

  • סדנאות להתנהלות כלכלית נבונה:  סדנאות דיגיטליות לקבוצות קטנות של חיילים (עד 6 בקבוצה) בנושאים כגון התנהלות מול הבנקים, צרכנות ועוד.
  • מרכז מידע לזכויות ושירותים: מטרת הפיילוט היא לאפשר לחיילים בודדים משוחררים להעזר במקורות מידע ייחודיים שמשמשים היום רק עובדים בתחום הצעירים בסיכון.

המטרה שעומדת לפנינו היא להנגיש את רב השירותים (כגון מרכז מידע, נגישות לסדנאות דיגיטליות ופרונטליות, ליווי עמוק ואורך טווח) לכל החיילים הבודדים הזקוקים לעזרה.

כל השותפים: